Przerzutniki instalowane w windach dla niepełnosprawnych

Przerzutniki instalowane w windach dla niepełnosprawnych

Współczesne windy dla niepełnosprawnych są wyposażone w wiele układów sterujących, w których można znaleźć różnego rodzaju podzespoły takie jak choćby przerzutniki.

Od przerzutników wymaga się dużej dokładności. Działanie przerzutnika jest tym dokładniejsze, im bardziej zbliżone są do siebie charakterystyk i elementów wzmacniających i im większe są ich wzmoc­nienia. Dlatego w przerzutnikach lampowych stosuje się lampy podwójne, a w tranzystorowych — tranzystory krzemowe.

Ze względu na bardzo małe wymiary, małe napięcia zasilające i bardzo małe zużycie energii, w nowoczesnych urządzeniach stosuje się wyłącznie przerzutniki tranzystorowe. W podręczniku przedstawimy tylko przerzutniki tranzystorowe.

Od kilku lat przerzutniki tranzystorowe są produkowane jako obwody scalone dla układów podnośniki dla niepełnosprawnych. Dzięki temu znacznemu zwiększeniu uległa niezawodność działania przerzutników, natomiast wymiary i zużycie energii uległy zmniejszeniu.

Przerzutniki są stosowane w technice impulsowej, telewizji, automatyce i również w windach dla niepełnosprawnych, w których są niekiedy elementami pod­stawowymi. Przerzutniki wzmacniające pracują w stanie nasycenia — będąc na przemian w punktach A lub B charakterystyki statycznej. W punkcie styku element wzmacniający jest zablokowany (w stanie zatkania) — nie przewodzi prądu, a w punkcie A jest odblokowany całkowicie (w stanie nasycenia) — przewodzi największy prąd, jaki może płynąć przy danej rezy­stancji obciążenia . Więcej na ten temat na stronie platformy dla niepełnosprawnych


Ocena: 4/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 73 (ostatnio: 22.08.2020 06:27:16)
  • yahoo: 1 (ostatnio: 31.07.2017 14:30:10)

Podlinkuj wpis:

Leave a comment